Biuro Wiadomości branżowe

Zielone dni w 3M już po raz trzeci

Działania proekologiczne, które 3M podejmuje od wielu lat, to nie tylko odpowiedzialne podejście do procesów produkcyjnych. Realizowanie zasad zrównoważonego rozwoju firma zaczyna od działań wewnętrznych i edukacji

Działania proekologiczne, które 3M podejmuje od wielu lat, to nie tylko odpowiedzialne podejście do procesów produkcyjnych. Realizowanie zasad zrównoważonego rozwoju firma zaczyna od działań wewnętrznych i edukacji pracowników, bo to również oni są twórcami odpowiedzialnego wizerunku koncernu. Podczas tegorocznej akcji Green Days firma już po raz trzeci motywowała swoich pracowników do bycia eko.

Wewnętrzne projekty środowiskowe, czyli tzw. ekomarketing, rozwijają firmę, pozwalają lepiej organizować i kontrolować wewnętrzne wydatki, oszczędzać energię i papier ale przede wszystkim budować świadomość ekologiczną pracowników. Firma 3M swój program ekologiczny Green Days wdrożyła i cyklicznie realizuje od kliku lat. W tym roku akcja objęła wszystkie ośrodki 3M w Polsce, dodatkowe wykłady i warsztaty odbyły się w głównej siedzibie firmy w Kajetanach i we Wrocławiu, gdzie koncern ma swoje zakłady produkcyjne. Przez trzy dni firma zrealizowała szereg aktywności, których zadaniem było propagowanie ekologicznego myślenia, budowanie świadomego podejścia do środowiska oraz kreowanie zachowań i postaw proekologicznych.

Oprócz standardowych działań związanych z pomiarem zużycia papieru czy zbiórką zużytych baterii i elektro odpadów, po raz pierwszy zbierano również niepotrzebne ubrania, które zostaną ponownie wykorzystane w procesie recyklingu. Ten nowatorski projekt zrealizowany we współpracy z Fundacją Anny Dymnej „Mimo Wszystko” nie tylko służy środowisku ale również pomaga potrzebującym, bowiem część zysków zdobytych w ten sposób zysków, firma 3R Recycling Solutions przeznaczy na rzecz Podopiecznych Fundacji.

Firma 3M od wielu globalnie realizuje pionierski program 3P: Pollution Prevention Pays (Zapobieganie Zanieczyszczeniom się Opłaca), którego celem jest zaprzestanie generowania odpadów i działania polegające na zapobieganiu zanieczyszczeniom. Podczas tegorocznej zielonej akcji firma podsumowała swoje osiągnięcia  zrealizowane w ramach programu 3P w ubiegłym roku. Koncern tylko w 2011 roku zredukowała ilość odpadów o 174.6 ton, a emisję dwutlenku węgla o 19.6 ton.

A to już wiesz?  Nowa strategia to większe możliwości sprzedaży

W ramach Green Days przeprowadzono również cykl ciekawych wykładów, szkoleń BHP i inspirujących warsztatów. Jak co roku firma 3M do współpracy zaprosiła ciekawych gości, wśród nich znalazł się tym razem znany dziennikarz i ekolog Adam Wajrak, przedstawiciele krakowskiej fundacji Aeris Futuro, czy trenerzy z Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie.

 

- Każdego roku staramy się w atrakcyjny sposób przekonać naszych pracowników, że działania ekologiczne procentują nie tylko w firmie, ale także w codziennym życiu. Projekty środowiskowe motywują ich i  pozwalają im wierzyć w pożyteczność własnych ekologicznych inicjatyw – mówi Gabriela Bobrowska, Dyrektor ds. Marketingu, 3M Poland. – Wyniki ankiet przeprowadzanych wśród pracowników nt. podejmowanych działań na rzecz środowiska, jasno wskazują, że Green Days mają sens. Świadomość ekologiczna systematycznie wzrasta, coraz więcej osób troszczy się o środowisko naturalne, oszczędza wodę i energię, segreguje odpady i zwraca uwagę na to, jakie produkty kupuje.

 

O słuszności proekologicznych działań podejmowanych przez pracodawcę świadczyć może również fakt, że pracownicy coraz chętniej angażują się w takie akcje, a z roku na rok frekwencja podczas wykładów i  aktywny udział w warsztatach rosną.

 

 

***

O 3M Poland

3M Poland Sp. z o.o. jest filią koncernu Minnesota Mining and Manufacturing. W ubiegłym roku firma obchodziła dwudziestolecie istnienia na polskim rynku oraz dziesięciolecie rozpoczęcia działalności produkcyjnej.

3M w Polsce posiada 4 ośrodki produkcyjne oraz zatrudnia ponad 1600 pracowników. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k/Warszawy, a biuro regionalne we Wrocławiu. 3M Poland oferuje ponad 10 000 produktów z takich sektorów jak: Ochrona zdrowia, Produkty biurowe i konsumenckie, Bezpieczeństwo, ochrona i zabezpieczenia, Reklama wizualna i materiały odblaskowe, Przemysł i transport, Energetyka i telekomunikacja. Dotychczasowe inwestycje 3M w Polsce wyniosły ok.350 mln USD.

3M Poland od ponad 20 lat wnosi wkład w rozwój polskiego biznesu i gospodarki za co otrzymuje liczne nagrody i wyróżnienia m.in. tytuł „Firmy XX-lecia 1990-2010” przyznany jej przez Polski Klub Biznesu, „Business Superbrand 2010” oraz tytuł Perły Polskiej Gospodarki 2011.

A to już wiesz?  Video w PR - czy skuteczne?

Więcej informacji: www.3m.pl

O 3M

3M przekształca nowe idee w tysiące pomysłowych produktów. Nasza kultura twórczej współpracy nieustannie inspiruje powstawanie zaawansowanych technologii, których podstawowym celem jest poprawa jakości życia. 3M to innowacyjna firma, która od początku swojego istnienia nieprzerwanie tworzy i dostarcza nowe rozwiązania ułatwiające ludziom życie. 3M osiąga przychody w wysokości 30 mld USD, zatrudnia 84 000 osób na całym świecie i działa w ponad 65 krajach. Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.3M.com albo w kanale @3MNews na Twitterze.

O programie 3P  

 Pionierski program 3P, czyli redukcja kosztów poprzez redukcję i zapobieganie zanieczyszczeniom (ang. Prevention Pollution Pays) został wprowadzony przez firmę 3M już w 1975 roku. Od tego czasu koncern zrealizował ok. 700 projektów, których głównym celem była redukcja zużycia energii przez zakłady 3M na całym świecie. W większości to projekty Six Sigma, które miedzy innymi spełniają podstawowy warunek: oszczędność min 1000$ i redukcja zanieczyszczeń (w zakresie emisji lub odpadów) w ilościach ok. 500 kg lub redukcja zużycia energii lub emisji gazów cieplarnianych.

Tylko w 2011 roku zarejestrowano 16 nowych projektów 3P, specjalne uznanie zyskał projekt OHES, który polegał na zmianie dostawców surowców, redukcji emisji gazu cieplarnianego (dwutlenku węgla) rocznie o 19.6 ton, poprzez redukcję drogi transportowej oraz zredukowaniu transportu o  3214 km/ miesiąc.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy